Jak zapłacić mandat? Praktyczne wskazówki

Dostajesz mandat i nie wiesz, co dalej? Niezależnie od tego, czy to kara za nadmierną prędkość, czy inne wykroczenie, warto wiedzieć, jak i gdzie ją uregulować. Unikanie płatności może prowadzić do poważniejszych konsekwencji, takich jak odsetki, zajęcie konta lub przekazanie sprawy do komornika. Jak zapłacić mandat? Podpowiadamy.

Jak zapłacić mandat online lub na poczcie – praktyczne kroki i ważne terminy

Gdzie zapłacić mandat?

Mandat można opłacić na kilka sposobów. Najwygodniej zrobić to online – przez bankowość internetową lub aplikację mobilną. Możesz też zapłacić w oddziale banku lub na poczcie.

W przypadku mandatu karnego kredytowanego (czyli przyjętego na miejscu), płatności dokonuje się na specjalny rachunek bankowy wskazany na blankiecie. Znajdziesz go na druku mandatu. Jeśli nie masz już formularza, możesz go odtworzyć, korzystając z e-Urzędu Skarbowego. Tam po zalogowaniu się (np. przez profil zaufany) uzyskasz dostęp do tego typu dokumentów.

Ważne! Mandat za brak biletu parkingowego to zazwyczaj nie mandat karny, lecz opłata dodatkowa – wystawiana przez miasto, firmę parkingową lub operatora strefy płatnego parkowania. W takim przypadku numer konta i termin zapłaty są podane bezpośrednio na wezwaniu.

Podczas dokonywania opłaty najważniejsze jest nie to, czy zapłacisz online, czy np. na poczcie. Istotne jest, by podać prawidłowy numer konta, tytuł przelewu i kwotę. W przeciwnym razie płatność nie zostanie prawidłowo zaksięgowana.

Jak zapłacić mandat przelewem?

To bardzo proste. Wystarczy wpisać dane, które są wskazane na otrzymanym blankiecie – w tytule przelewu trzeba wpisać serię i numer mandatu. Pamiętaj, żeby dobrze sprawdzić poprawność danych, w tym numer rachunku, na który wysyłasz środki, numer mandatu i dane nadawcy. Później wystarczy tylko zatwierdzić transakcję – jeśli jesteś na poczcie czy w banku, trzeba przekazać druczek pracownikowi i dokonać opłaty. Poproś też o potwierdzenie transakcji.

Jak zapłacić mandat przez Internet? Zaloguj się do bankowości internetowej, wybierz opcję „nowy przelew” i podaj wymagane dane. Następnie zatwierdź transakcję tak, jak każdą inną płatność.  Warto zachować potwierdzenie przelewu na wypadek, gdyby pojawiłyby się problemy z jego zaksięgowaniem. Mandat możesz też zapłacić przez aplikację mobilną swojego banku.

 

Warto wiedzieć: od 1 stycznia 2016 roku obowiązki związane ze ściąganiem grzywien nałożonych mandatami karnymi zostały przekazane Naczelnikowi Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu. Właśnie dlatego w polu odbiorcy przelewu będzie trzeba wpisać Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu, a informacje o tym będą widniały na wystawionym blankiecie.

 

Ile jest czasu na zapłacenie mandatu?

Ile czasu na zapłacenie mandatu? To zależy od jego rodzaju.

  • Jeśli policjant wystawił mandat gotówkowy (jest to grzywna nakładana na obcokrajowca lub osobę, która nie ma stałego miejsca pobytu albo zamieszkania) – trzeba go opłacić od razu, na miejscu.
  • Mandat kredytowany (najczęstszy) trzeba zapłacić w ciągu 7 dni od daty jego przyjęcia.
  • Mandat zaoczny (wystawiany wtedy, gdy sprawca wykroczenia nie był obecny na miejscu zdarzenia, ale nie ma wątpliwości co do jego tożsamości) trzeba z kolei zapłacić w ciągu 14 dni od dnia jego wystawienia, w przypadku pozostawienia mandatu w miejscu, z którego sprawca może go niezwłocznie odebrać lub od dnia doręczenia go sprawcy wykroczenia.

Jeśli nie opłacisz mandatu w terminie, urząd skarbowy może wszcząć egzekucję – np. zająć konto bankowe lub wynagrodzenie. Zaległość może też trafić do rejestru dłużników.

Jak zatem widzisz, nie warto zwlekać z płatnością mandatu – im szybciej go uregulujesz, tym mniejsze będzie ryzyko dodatkowych kosztów i nieprzyjemności. Zrób to uważnie i mając pewność, że podajesz poprawne dane. Dzięki temu unikniesz dalszych problemów.

Zrób pierwszy krok. Porozmawiaj z doradcą i wyjdź z długu.