KROK 1: Oblicz budżet domowy – zestawienie dochodów i wydatków
Każdy nowy miesiąc zacznij od zsumowania swoich dochodów. Są nimi wynagrodzenie, premie oraz inne świadczenia, które otrzymujesz, np. 800+. Następnie skup się na wydatkach. Najlepiej podzielić je na kategorie. Podstawowymi są:
-
wydatki stałe, czyli te, które nie zmieniają się w czasie, np. opłaty za czynsz, prąd, internet czy raty kredytu;
-
wydatki zmienne, którymi są koszty np. za paliwo, jedzenie oraz rozrywkę – najłatwiej spisać je, kiedy zbieramy paragony. Jeśli ich nie posiadamy, możemy ich wartości wpisać „mniej więcej”, szacując dotychczasowe wydatki zmienne;
- wydatki jednorazowe, np. dentysta, wyjazd na wakacje lub prezent – pamiętaj, że nie muszą one występować w każdym miesiącu, ale warto je monitorować.
Wszystkie te kategorie możesz oczywiście podzielić na podkategorie zgodnie z Twoimi rzeczywistymi potrzebami.
Za każdym razem, kiedy uzupełnisz konkretną kategorię, pamiętaj, żeby odjąć jej sumę od dochodów. Dzięki temu będziesz wiedzieć, ile możesz przeznaczyć na następne planowane wydatki. Kiedy już odejmiesz wszystkie wydatki od dochodów, otrzymasz tzw. saldo finalne – które jeśli wykazuje dodatnią wartość, najlepiej od razu przelać na osobne konto, aby ograniczyć możliwość jego wydania.
KROK 2: Sprawdź, na czym możesz zaoszczędzić
W sytuacji, kiedy saldo finalne będzie ujemne, bądź o bardzo niskiej wartości, powinniśmy zlikwidować niepotrzebne wydatki. Warto zastanowić się, czy rzeczywiście potrzebujemy kolejnych butów do kolekcji lub czy następna zabawka dla naszej pociechy jest niezbędna. Może w tym tygodniu, zamiast po raz kolejny wybierać się na obiad na mieście, lepiej ugotować coś samemu w domu?
Nasze pieniądze często wydajemy z powodu złych nawyków i przyzwyczajeń. Sprawdź, gdzie „uciekają” nam pieniądze i bądź świadomy, jakich wydatków unikać, by oszczędzić pieniądze.
KROK 3: Opracuj plan spłaty długu, jeśli go masz
Zaplanowałeś swój budżet domowy i wiesz, ile pieniędzy posiadasz, żeby móc spłacić zadłużenie. Przyszedł więc czas na przygotowanie planu jego spłaty.
1. Zbierz wszystkie umowy kredytowe.
2. Wypisz kwoty rat, oprocentowania oraz pozostałe kwoty do spłat, np. pożyczki od znajomych lub bliskich.
3. Uporządkuj je od najmniejszych do największych, uwzględniając aktualną kwotę pozostałą do spłaty, a nie tą początkową.
3. Na samej górze Twojej listy powinny znaleźć się opłaty za prąd, gaz i pozabankowe „chwilówki”.
- Skontaktuj się z firmą windykacyjną, aby ustalić harmonogram spłaty.
Nie jesteś pewny, czy zaplanowany przez Ciebie plan jest odpowiedni? Z pomocą przychodzimy my. Skontaktuj się z nami, by razem wypracować harmonogram spłaty, który będzie dostosowany do budżetu, jakim dysponujesz – a tym samym będzie najlepszy dla Ciebie.
Co jeszcze można zrobić? Jest klika sposobów, które mogą Cię wesprzeć na drodze do wyjścia na finansową prostą.
-
Nadpłacaj zobowiązania. Jeśli w danym miesiącu posiadasz wolne środki, przekaż je na nadpłatę długu. Dzięki temu może udać Ci się spłacić zobowiązanie szybciej niż wykazywać będzie Twój harmonogram spłat.
-
Ustaw wyższe stałe zlecenie. Możesz odgórnie ustalić sobie, że co miesiąc będziesz przeznaczał np. o 10 zł więcej na dług, niż postanowiłeś wcześniej. To również pomoże Ci szybciej pozbyć się zadłużenia.
Najważniejsze jest to, aby nie zostawiać problematycznych spraw na poźniej i liczyć na to, że same się rozwiążą. Trzeba spokojnie i wytrwale prowadzić domowy budżet, a przede wszystkim spłacać swoje zobowiązania.