Wiosenne porządki – nie tylko w domu, ale i w portfelu
Wiosna to dobry moment na wprowadzenie zmian w życiu. Dłuższy dzień, więcej promieni słońca i więcej czasu spędzonego na dworze dodają energii – m.in. na porządki. Dobrze jednak przeprowadzić je nie tylko w domu, sprzątając wszystkie zakamarki, ale też w swoim portfelu. Jak to zrobić? Zaplanuj przegląd domowego budżetu. Zastanów się, czy wszystkie wydatki są konieczne, czy gdzieś można zaoszczędzić.
Wiosna to świetny moment, aby:
- sprawdzić, na co wydajesz najwięcej i czy możesz ograniczyć niektóre koszty;
- porównać rachunki i oferty – może znajdziesz lepszą opcję na Internet czy telefon;
- przeanalizować nawyki zakupowe.
Te kroki pozwolą Ci zyskać większą kontrolę nad finansami i zacząć oszczędzać tam, gdzie to możliwe.
Zwrot podatku jako zastrzyk gotówki – jak go mądrze wykorzystać?
Zwrot podatku to dla wielu osób dodatkowe środki, które mogą pomóc w poprawie sytuacji finansowej – w końcu to nierzadko nawet kilka tysięcy złotych. Jak sprawdzić, ile konkretnie dostaniesz zwrotu? Zajrzyj do swojego PIT-u, a najlepiej zaloguj się do e-Urzędu Skarbowego (e-PIT). W tym serwisie bardzo łatwo się rozliczysz.
Pamiętaj o tym, że kwotę zwrotu możesz powiększyć, jeśli w rozliczeniu zastosujesz należne Ci ulgi – np. na dziecko, termomodernizacyjną, rehabilitacyjną czy dla pracujących seniorów. Przed rozliczeniem sprawdź listę ulg na gov.pl, aby upewnić się, że skorzystasz ze wszystkich możliwych odliczeń. Po rozliczeniu otrzymasz zwrot podatku – jeśli złożysz deklarację elektronicznie, nastąpi to w ciągu maksymalnie 45 dni.
Jak gospodarować środkami, które dostaniesz? Często zwrot podatku traktuje się jak „darmowe” pieniądze i wydaje je na przyjemności – zakupy, podróże, rozrywki. Oczywiście każdemu należy się trochę radości, ale warto zastanowić się, czy nie lepiej przeznaczyć zwrot na coś bardziej przydatnego.
Wydanie środków ze zwrotu podatku na konkretne cele może Ci pomóc w uregulowaniu swojej sytuacji finansowej. Możesz je wykorzystać np. na spłatę długów, zbudowanie oszczędności na przyszłe wydatki lub jako inwestycję w bezpieczeństwo finansowe swojej rodziny.
Spłata długów priorytetem – dlaczego warto zacząć od zaległości?
Jeśli masz długi, zwrot podatku stwarza świetną okazję do ich uregulowania. Dlaczego warto od tego zacząć? Poszczególne zobowiązania finansowe mają zwykle wysokie oprocentowanie i odsetki. Im dłużej zwlekasz więc ze spłatą kredytów, kart kredytowych czy chwilówek, tym więcej tracisz na odsetkach. Całkowity koszt zobowiązań rośnie z dnia na dzień.
Jakie należności spłacić w pierwszej kolejności? Najlepiej zacząć od długów z najwyższym oprocentowaniem, np.:
- kart kredytowych,
- chwilówek,
- rat konsumpcyjnych.
Dokonując nadpłaty czy całkowitej spłaty z wykorzystaniem dodatkowych środków, nie obciążysz swojego comiesięcznego budżetu. Z kolei wydatki w kolejnych miesiącach – te z tytułu spłaty zobowiązań – mogą stać się mniejsze.
Planowanie przyszłych wydatków – lepsza kontrola nad finansami
Gdy uporasz się z zaległościami, warto zaplanować, co dalej. Odpowiednie zarządzanie budżetem pozwoli uniknąć stresu dotyczącego finansów i lepiej przygotować się na kolejne wydatki. Jak efektywnie zaplanować następne miesiące po spłacie części czy całości zobowiązań?
- Przygotowuj miesięczny budżet i planuj wydatki z wyprzedzeniem. Uwzględnij wszystkie dochody i koszty, które Cię czekają. Skrupulatnie analizuj też ubiegłe miesiące, aby szukać oszczędności.
- Unikaj kupowania pod wpływem impulsu – zarówno w kontekście elektroniki, ubrań, kosmetyków, jak i żywności.
- Nie zaciągaj zobowiązań, na których spłatę Cię nie stać.
- Odkładaj przez cały rok niewielkie kwoty na konkretne cele, np. święta czy wakacje. To pozwoli Ci pokryć dodatkowe wydatki związane np. z prezentami czy wyjazdami, a nie obciąży nadmiernie domowego budżetu w jednym miesiącu.