Palenie – dbaj o zdrowie i swój portfel
Papierosy to, mimo wielu kampanii prozdrowotnych, wciąż popularna używka. Palenie można krytykować lub nie – w końcu jesteśmy dorosłymi ludźmi – jednak trzeba przyznać, że taki nałóg to spore obciążenie dla domowego budżetu. Jedno opakowanie papierosów kosztuje ok. 15 zł, co, przy paleniu jednej paczki dziennie, daje wydatek rzędu kilkuset złotych w ciągu miesiąca. Aby oszczędzić, można więc rozważyć np. samodzielne przygotowywanie papierosów lub - co jest najzdrowsze dla Ciebie i Twojego portfela – rzucenie palenia.
Jedzenie i spotkania poza domem
Zdarza się, że przez pośpiech nie zdążymy zjeść w domu i stołujemy się na mieście, a w ramach przerwy w pracy wyskakujemy na kawę czy przekąskę do pobliskiej budki. Nie dość, że taka przyjemność kosztuje, to dodatkowo cena rzadko przekłada się na jakość oferowanych produktów. Dlatego z uwagi na własne zdrowie i rodzinny budżet warto zaplanować swój czas tak, by ulubione posiłki przygotować wcześniej w domu.
A co ze spotkaniami towarzyskimi? Nie namawiamy do zupełnej rezygnacji z wyjść na miasto, bo nie ma to jak ciepły, letni wieczór spędzony razem z przyjaciółmi poza domem. Jednak częste wychodzenie do pubu, kawiarni i barów kosztuje. Alternatywną mogą być spotkania na działce czy przy ognisku nad okolicznym jeziorem.
Paliwo – czy zawsze musisz jechać samochodem?
Samochód to przyjemność, komfort i wygoda, do których wielu z nas dążyło przez lata, ale utrzymanie pojazdu też kosztuje. Przyzwyczailiśmy się do korzystania z auta zawsze i wszędzie, nawet w drodze po chleb i mleko do sklepu oddalonego od domu zaledwie o 300 metrów. Zupełnie zapominamy o spacerach, możliwości sięgnięcia po rower. Kilka takich, całkowicie zbędnych, przejażdżek samochodowych dziennie, a na stacji benzynowej zostawisz więcej, niż byś chciał. Pamiętaj też, że spalanie paliwa jest znacznie wyższe w mieście niż na trasie. Jeśli posiadasz auto z silnikiem Diesla, weź pod uwagę, że częste odpalanie i gaszenie drastycznie skraca jego żywotność, a krótkie miejskie przejazdy wróżą rychłe oraz kosztowne naprawy. Ogranicz do minimum jazdę na kilkusetmetrowych odcinkach. W sezonie ciepłym korzystaj np. z roweru – będzie to pożyteczne nie tylko dla Twojego portfela, ale i dla zdrowia.
Przesadne zakupy – czy potrzebujesz aż tyle rzeczy?
Zdarza się, że kiedy dostajemy niespodziewany zastrzyk gotówki, wpadamy w wir nadmiernych, nieprzemyślanych zakupów – nawet jeśli nasza sytuacja finansowa temu nie sprzyja. Kupujemy wtedy ubrania i kosmetyki lub wymieniamy sprzęty RTV-AGD. To oczywiste, że czasem trzeba nacieszyć się zarobionymi pieniędzmi, jednak należy znaleźć w tym umiar. Kupuj więc rzeczy naprawdę niezbędne, a resztę kwoty przeznacz na oszczędności lub spłatę dotychczasowych zobowiązań finansowych. Wszystko warto robić z głową – zakupy także!
Powyżej przedstawiliśmy tylko kilka przykładów pokazujących, jak z budżetu domowego niepostrzeżenie potrafią „uciekać” pieniądze. Z pewnością warto spojrzeć indywidualnie na własne finanse, zidentyfikować „dziury” i je załatać.