Powrót dzieci do szkoły a Twój portfel

Wyprawka szkolna to zawsze dość spory wydatek i nie lada wyzwanie dla domowego budżetu po wakacjach. Zakup zeszytów, podręczników oraz przyborów szkolnych to koszty rzędu kilkuset złotych. Do tego trzeba często doliczyć wymianę plecaka, garderoby na jesienną i przygotowanie się na dodatkowe wydatki związane pobytem dziecka w szkole, takie jak: opłata za obiady lub zajęcia pozalekcyjne. Ile kosztuje wyprawka szkolna? Czy możemy mniej wydać na ten cel? Odpowiadamy…

Powrót dzieci do szkoły a Twój portfel

Wyprawka szkolna – co zawiera? Co trzeba kupić?

Na początek warto przygotować plan zakupów. Lista wyprawki szkolnej to proste rozwiązanie, które pozwoli nam uporządkować potrzeby i określić, czy na pewno wszystko, co wypisaliśmy będzie rzeczywiście niezbędne naszym dzieciom. 

Wyprawka do zajęć w szkole

Na stronach internetowych szkół zazwyczaj znajduje się lista rzeczy do szkoły, jednak placówki udostępniają ją najczęściej dopiero w drugiej połowie sierpnia. Większość z nich uwzględnia na stronie jedynie wyprawkę dla pierwszoklasisty, a informacje o wyprawce dla starszych klas przekazuje dopiero w pierwszym tygodniu wrześniowych zajęć za pośrednictwem wychowawcy. W takiej sytuacji możemy jednak wcześniej przejrzeć rzeczy szkolne dzieci i zdecydować się na zakup:

  • plecaka, przyborów szkolnych oraz materiałów plastycznych – pamiętajmy jednak, aby nie ulegać zachciankom dzieci i jeśli np. plecak, który mamy nie jest zniszczony lub dziecko nie wyrosło z niego, to wytłumaczmy pociechom, że wcale nie trzeba kupować modniejszego wzoru. Przybory oraz materiały plastyczne wystarczy przejrzeć i zrobić listę rzeczy, które musimy uzupełnić. Są to najczęściej farby, bloki, okładki na zeszyty;
  • stroju na WF – w tym przypadku potrzebujemy najczęściej: dwóch par białych koszulek, krótkich i długich granatowych spodni sportowych oraz odpowiedniego obuwia. Popularne sieci sportowe mają dostępne takie produkty w tzw. dwupakach w bardzo atrakcyjnych cenach;
  • wyprawki na basen – tu sprawa jest prostsza, ponieważ zazwyczaj wymieniamy te rzeczy przed wakacjami. Jeśli nic się nie zniszczyło w trakcie letnich wojaży, to nie powinniśmy wydawać na ten cel dodatkowych pieniędzy.

Z resztą zakupów poczekajmy na początek roku szkolnego. Młodsze dzieci, w klasach 1-3, otrzymują książki i po naszej stronie zostanie tylko zakup kilku zeszytów, okładek, przyborów i podręczników do nauki języka obcego. W przypadku starszych uczniów wydatki będą dużo większe i uzależnione od wieku - klasy do której idzie dziecko.

Ile dziś kosztuje wyprawka szkolna?

Koszt wyprawki szkolnej może być różny i uzależniony od wieku dziecka. Średnio trzeba liczyć się z wydatkami od 500 zł – w przypadku młodszych dzieci - w górę (jeżeli oczywiście nie musimy w bieżącym roku kupić komputera, czy tabletu do nauki). Rodzice mogą również skorzystać ze wsparcia w postaci programu 300 plus. Trzeba jednak pamiętać, aby w terminie złożyć wniosek: od 1 lipca do 30 listopada.

Jak mniej wydać na powrót dziecka do szkoły?

Przede wszystkim powinniśmy kierować się kilkoma prostymi zasadami:

  1. Nie kupować nowych rzeczy, jeśli te z poprzedniego roku są w dobrym stanie i dziecko z nich nie wyrosło  (np. z ubrań lub plecaka).
  2. Przygotować wcześniej listę zakupów i nie wychodzić poza jej zakres oraz nie robić zakupów pod wpływem zachcianek dziecka.
  3. Przed zakupem komputera lub tabletu pozyskać wiedzę i opinie z wielu źródeł, nie działać pod wpływem impulsu lub czasowej promocji.
  4. O ile to możliwe – robić zakupy w Internecie, korzystać z porównywarek cen oraz kilku praktycznych wskazówek dotyczących zakupów w sieci. Więcej na ten temat można przeczytać tu. Kliknij i sprawdź >>

Nie czekaj aż dług urośnie. Sprawdź ofertę spłaty w ratach na B2 Impact Online.