Jak poprawić zdolność kredytową w BIK?

Kiedy chcesz wziąć kredyt w banku, pożyczkę w firmie pożyczkowej, a nawet podpisać umowę na abonament telefoniczny, instytucja, z którą chcesz podjąć współpracę, musi zweryfikować Twoją wiarygodność finansową. Jednym z podstawowych źródeł informacji na ten temat są dane z Biura Informacji Kredytowej. Zobacz, co wpływa na Twoją ocenę w tym rejestrze i jak wykonać „czyszczenie BIK”, a więc poprawić swój wynik.

Jak poprawić zdolność kredytową w BIK?

Skąd biorą się dane w BIK?

Biuro Informacji Kredytowej jest ogólnopolską bazą informacji o zobowiązaniach kredytowych ciążących na osobach prywatnych i przedsiębiorcach – również dotyczących pożyczek pozabankowych. Działa na podstawie przepisów Prawa bankowego.

Dane są przekazywane do BIK przez banki, SKOK-i, jak również największe pozabankowe firmy pożyczkowe. Są to informacje o:

  • składanych przez klienta wnioskach kredytowych;
  • zaciągniętych zobowiązaniach finansowych – tj. np. kredytach, kartach kredytowych, pożyczkach itp. – ich początkowej oraz obecnej wysokości;
  • kolejnych spłatach rat zobowiązań – z informacją, czy nastąpiła ona terminowo.

Warto wiedzieć, że jeśli dane zobowiązanie zostało przez Ciebie spłacone w całości i nastąpiło to terminowo (przekroczenie terminu nie było dłuższe niż 60 dni), dane o nim są archiwizowane, przenoszone do bazy danych statystycznych i dostępne dla weryfikujących Cię banków tylko za dodatkową zgodą. Przy opóźnieniu większym niż 60 dni, dane będą przechowywane w BIK przez 5 lat (wpływając na ostateczną ocenę zdolności kredytowej), a następnie trafią na 12 lat do bazy danych statystycznych.

Czy można ,,wyczyścić” historię w BIK?

Jeśli używając określenia „czyszczenie BIK”, masz na myśli skuteczne wnioskowanie o usunięcie swoich danych kredytowych z tej bazy, to w większości przypadków jest to niemożliwe. Jedyne uzasadnione sytuacje, w których możesz domagać się korekty lub usunięcia danych to takie, w których:

  • spłaciłeś zaciągnięty kredyt w terminie (nie przekraczając 60 dni od daty spłaty rat) i chcesz wycofać zgodę na przetwarzanie informacji o nim;
  • upłynęło 5 lat od momentu spłacenia „problematycznego” kredytu i zależy Ci, aby jego obecność w BIK nie wpływała negatywnie na Twoją wiarygodność wobec instytucji finansowych;
  • dostrzegłeś, że dane na temat Twoich kredytów są nieaktualne lub niepoprawne.

Są jednak sposoby na to, aby zadbać o budowanie jak najlepszego wyniku scoringu BIK. Przede wszystkim zadbaj o to, aby:

  • rzetelnie i terminowo spłacać ciążące na Tobie zobowiązania – każde opóźnienie będzie odnotowane w BIK, co w przyszłości może Ci utrudnić wzięcie nowego kredytu;
  • nie składać zbyt wielu wniosków o kredyt w krótkich odstępach czasu – każdy z nich wiąże się ze zgłoszeniem zapytania do BIK, a ich kumulacja może skutkować obniżeniem scoringu.

Pamiętaj też, że poza bazą BIK istnieją również Biura Informacji Gospodarczej (tzw. BIG-i), gdzie trafiają informacje o dłużnikach. Jeśli chcesz uniknąć trafienia do takiej bazy (co może również utrudnić Ci zaciąganie kolejnych zobowiązań finansowych), ureguluj ciążące na Tobie długi. Jeżeli jesteś klientem B2 Impact, możesz podpisać dogodną ugodę i rozłożyć należność na niewielkie raty.

Zadbaj o Twoją zdolność kredytową i spłać zadłużenie na portalu klienta B2 Impact Online.