Czym są wierzytelności i czy różnią się czymś od długu?
Często mówi się, że firmy windykacyjne zajmują się zarządzaniem wierzytelnościami. Mimo że wierzytelności są utożsamiane z długami, pojęcia te mają różne znaczenia. Zobacz, co to oznacza.

Często mówi się, że firmy windykacyjne zajmują się zarządzaniem wierzytelnościami. Mimo że wierzytelności są utożsamiane z długami, pojęcia te mają różne znaczenia. Zobacz, co to oznacza.
Zgodnie z definicją, wierzytelności są prawami majątkowymi, z których wynikają roszczenia wierzyciela do otrzymania świadczenia od dłużnika. Regulacje związane z tym zagadnieniem pojawiają się w księdze trzeciej Kodeksu cywilnego. Można powiedzieć, że wierzytelności oraz długi są dwiema stronami tego samego medalu. Wierzytelność jest prawem osoby pożyczającej/udostępniającej dobra majątkowe, zaś dług: zobowiązaniem ciążącym na osobie otrzymującej te dobra.
Warto też podkreślić, że wierzytelności, podobnie jak inne prawa majątkowe, można zgodnie z prawem sprzedać podmiotom trzecim. Gdy wierzyciel pierwotny dokona takiej transakcji, wszelkie prawa związane z egzekwowaniem zobowiązań przechodzą na nowego właściciela wierzytelności.
Z pojęciem wierzytelności wiąże się także pojęcie wierzyciela, który jest przeciwieństwem dłużnika. Wierzyciel - to osoba lub podmiot, wobec którego osoba zadłużona ma zobowiązania majątkowe (przede wszystkim finansowe). Wierzycielem może więc być np.:
Wierzytelności najczęściej dzielimy na te niewymagalne i wymagalne. Czym się różnią?
Jeżeli wierzytelność jest wymagalna, a dłużnik jej nie uregulował, wierzyciel ma prawo do podjęcia kroków w celu odzyskania należności. To właśnie tego rodzaju wierzytelności są potocznie określane jako długi.
Sprawdzić zadłużenie osoby prywatnej mogą wyłącznie firmy lub instytucje, ale na określonych zasadach np. Biurach Informacji Gospodarczej lub Biurze Informacji Kredytowej. Nie może tego zrobić inna osoba prywatna. Regulują to przepisy prawa i dostęp do informacji o zadłużeniu osoby prywatnej mogą mieć:
Istnieją jednak bazy, z których można skorzystać bez zgody osoby, której zapytanie dotyczy. Są to tzw. giełdy wierzytelności, w których firmy wystawiają do sprzedaży zobowiązania firm i osób prywatnych lub Krajowy Rejestr Dłużników Niewypłacalnych. Jest to baza prowadzona przez Krajowy Rejestr Sądowy. Trafiają do niej między innymi: dłużnicy alimentacyjni, osoby fizyczne przeciwko którym toczone było postępowanie egzekucyjne i zostało umorzone oraz osoby fizyczne, które posiadały działaność gospodarczą, ale ogłosiły upadłość.
Firmy windykacyjne, takie jak B2 Impact, zajmują się głównie zarządzaniem wierzytelnościami, czyli windykacją należności. Wynika z tego, że reprezentują przede wszystkim interesy wierzyciela i dążą do tego, by dłużnik uregulował swoje zaległości w spłacie zobowiązań.
Warto pamiętać, że windykacja należności z tytułu wierzytelności może być prowadzona na kilka sposobów. Firmy windykacyjne sięgają przede wszystkim po metody ugodowe, aby wypracować z osobą zadłużoną korzystne warunki uregulowania zobowiązania. Ważna jest dla nich przyjazna komunikacja z klientem, dlatego też oferują np. możliwość spłaty długu online i skorzystania z dedykowanych ofert za pośrednictwem portalu klienta B2 Impact Online. Windykacja sądowa i skierowanie sprawy do komornika następują dopiero wówczas, gdy osoba zadłużona nie wykaże chęci porozumienia.