Po jakim czasie dochodzi do przedawnienia długów?
Podstawowy termin przedawnienia obecnie to 6 lat i obejmuje roszczenia niezwiązane z działalnością gospodarczą. Dla roszczeń okresowych oraz tych związanych z prowadzeniem działalności okres przedawnienia wynosi 3 lata.
Przedawnienie długu nie oznacza, że zobowiązanie znika. Dlaczego?
- Od długu nadal mogą być naliczane odsetki ustawowe za opóźnienie.
- Możliwe jest sprzedanie takiej wierzytelności oraz podejmowanie windykacji na drodze polubownej.
- Wierzyciel ma prawo umieścić informację o niespłaconych zobowiązaniach w bazach BIG (gdy wynoszą 200 zł w przypadku osób prywatnych oraz 500 zł w przypadku firm).
Czemu osoby zadłużone spłacają dług mimo istnienia okresu przedawnienia?
Kiedy zaciągamy kredyt, bierzemy sprzęt na raty lub zaciągamy pożyczkę na dowolny cel, to zawieramy umowę i zadłużamy się. Oznacza to, że zobowiązujemy się spłacić dług w określonym czasie i na zasadach, które zawiera umowa. Firma, która udzieliła nam pożyczki pobiera od tego odestki, czyli zarabia, ale też dała nam kredyt zaufania na podstawie naszej historii finansowej dostępnej w Biurze Informacji Kredytowej.
Wybraźmy sobie teraz, że każdy z nas postanawia nie spłać swoich zobowiązań? Czy stać byłoby nas na mieszkania, remonty, samochody z bieżącej pensji. Czy moglibyśmy godnie żyć? Odpowiedź jest oczywista: niestety tylko niewielu ludzi może pozwolić sobie na komfort kupna drogich rzeczy bez zaciągania zobowiązań... Gdybyśmy długów nie spłacali, to miałoby to poważne konsekwencje dla funkcjonowania całago rynku finansowego.
Spłacanie długów to obowiązek nie tylko finansowy, ale i moralny. Zdarzają się sytuacje losowe, w których nie możemy spłacać długu, takie jak: utrata pracy lub ciężka choroba. Wtedy często nasze zadłużenie trafia do firmy windykacyjnej, a rolą takiej firmy jest umożliwienie spłaty polubownie - bez udziału komornicka sądowego, bez konieczności wpisywania nierzetelnych płatników do baz Biur Informacji Gospodarczej. Kontakt z firmą windykacyjną to szansa na unormowanie swojej sytuacji finansowej.