Zbieg egzekucji komorniczych – na czym polega?

Zdarza się, że jeden dłużnik ma w jednym czasie wielu wierzycieli – np. bank, który domaga się spłaty kredytu, operatora telefonii komórkowej czy spółdzielnię mieszkaniową. Każdy z nich może na drodze sądowej uzyskać tytuł wykonawczy, a z nim udać się do wybranego przez siebie komornika. Najczęściej wierzyciele przyłączają się do jednego postępowania egzekucyjnego, a więc następuje zbieg egzekucji komorniczych. W takiej sytuacji komornik dzieli odzyskane od dłużnika środki proporcjonalnie do wysokości roszczeń każdego z wierzycieli.

Zbieg egzekucji komorniczej

Zbieg egzekucji komorniczych – jak i dlaczego warto go uniknąć?

Procedura z uwagi na wysokość długów może trwać przez wiele lat. Wówczas dłużnik będzie zmagał się nie tylko z zajęciem części swojego wynagrodzenia, a także z innymi metodami egzekucji: z zajęciem konta bankowego, nieruchomości, a nawet z jej licytacją.

Aby uniknąć problematycznego zbiegu egzekucji komorniczych, osoba zadłużona powinna dążyć do polubownej spłaty swoich zobowiązań i podjąć rozmowy z wierzycielami, zanim jeszcze sprawa trafi do sądu, a następnie do komornika. Od czego zacząć? 

W pierwszej kolejności trzeba uporządkować informacje na temat zadłużeń: przejrzeć najświeższą korespondencję w tej sprawie, spisać komu i ile jesteśmy winni oraz ustalić, jaką kwotę jesteśmy w stanie przeznaczyć na spłatę. Kiedy będziemy już to wiedzieć musimy skontaktować się z wierzycielami i rozpocząć rozmowy na temat spłaty. Wielu z nich z całą pewnością zgodzi się na podpisane porozumienia np. na spłatę w ratach. Ważne jest podjęcie działań, które w konsewencji doprowadzą do spłaty zobowiązań na drodze polubownej - bez udziału komornika.

Otrzymałeś list lub wiadomość e-mail od B2 Impact? Wybierz ofertę i spłać dług online.