Na jakich zasadach przebiega egzekucja komornicza?

Po zmianach przepisów, które weszły w życie w 2016 roku, komornik sądowy ma obowiązek wezwać dłużnika do złożenia wykazu majątku. Oznacza to, że osoba zadłużona jest zobowiązana, pod rygorem odpowiedzialności karnej, do poinformowania o wszystkich posiadanych przez siebie ruchomościach i nieruchomościach. Na podstawie tego spisu komornik decyduje, jak czynności może podjąć i ustala zakres działań służących odzyskaniu długu z wierzycielem.

Zasady prowadzenia egzekucji komorniczej

Przebieg egzekucji komorniczej – jakie sposoby egzekucji można wykorzystać?

Co ważne, komornik może zastosować różne sposoby egzekucji jednocześnie, o ile takie rozwiązanie wskaże we wniosku wierzyciel. Komornik może więc np.:

  • zająć wynagrodzenie za pracę w wysokości przewidzianej przez prawo;
  • prowadzić egzekucją ze świadczenia emerytalnego lub rentowego;
  • zająć konto bankowe osoby zadłużonej;
  • prowadzić egzekucję z nieruchomości (również z nieruchomości wspólnej);
  • zająć ruchomości np. sprzęty gospodarstwa domego czy pojady;
  • przejąć inne wierzytelności i prawa majątkowe np. nadpłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.

Sposób ściągnięcia zobowiązania jest wiele. Ich wybór zależy często od wysokości zadłużenia i tego, czy utrzymujemy kontakt z komornikiem.

Jak nie dopuścić do egzekucji komorniczej?

Egzekucja komornicza jest ostatecznością. Dochodzi do niej po bezskutecznej próbie kontaktu z osobą zadłużoną w celu zawarcia porozumienia na polubowną spłatę. Warto pamiętać, że firmy windykacyjne takie, jak B2 Impact zawsze w pierwszej kolejności dążą do dogadania się na spłatę - najczęściej w ratach. Klienci mogą ustalić warunki z doradcą poczas rozmowy telefonicznej, na czacie lub na portalu obsługi długu klienta. 

Możesz uniknąć egzekucji komorniczej. Dogadaj się na B2 Impact. Wybierz ofertę spłaty.