Jak przebiega proces zajęcia komorniczego z nieruchomości wspólnej?

Egzekucja komornicza może przebiegać również z nieruchomości. Dzieje się tak najczęściej, kiedy dług jest na bardzo wysoką kwotę i jego spłata np. z zajęcia na rachunku bankowym nie doprowadzi do szybkiego uregulowania płatności. Dla osoby zadłużonej jest to szansa na uregulowanie należności, ale wiąże się z wieloma przykrymi konsekwencjami takimi jak przymusowa zmiana mieszkania.

Egzekucja komornicza z nieruchomości wspólnej

Na czym polega egzekucja komornicza z nieruchomości wspólnej?

Egzekucja komornicza z nieruchomości wspólnej również jest możliwa, i to zarówno kiedy nieruchomość stanowi współwłasność małżeńską, jak i gdy po prostu należy do kilku właścicieli. Nieruchomości komornicze tego typu są wykorzystywane w procesie egzekucji bardzo często.

Egzekucja z nieruchomości wspólnej – etapy postępowania.

W praktyce taki proces odbywa się na określonych przez prawo etapach:

  • w przypadku nieruchomości pozostającej współwłasnością małżeńską wierzyciel może wystąpić do sądu o rozszerzenie klauzuli wykonalności na współmałżonka osoby zadłużonej;
  • w przypadku nieruchomości z kilkoma właścicielami (np. domu, który został odziedziczony przez troje dzieci) egzekucja komornicza jest prowadzona w stosunku do tej części, która przypada na osobę zadłużoną.

Co zrobić, aby uniknąć egzekucji z nieruchomości wspólnej? Najlepiej – porozumieć się z wierzycielem, jeszcze zanim postępowanie trafi na drogę sądową, a potem do komornika. W B2 Impact możesz skontaktować się z doradcą telefonicznie lub przez portal klienta B2 Impact i podpisać ugodę na spłatę. W przypadku wysokich kwot rata może nie być niska, ale warto podjąć wysiłek np. znaleźć dodatkową pracę. Uregulowanie zobowiązania będzie trwało długo, ale nie będziesz obawiał się skierowania sprawy do sądu i później egzekucji komorniczej z nieruchomości.

Wybierz ofertę spłaty i spokojnie spłać dług na portalu klienta B2 Impact Online.