Czy komornik może zająć najniższą krajową, jeśli jest ona jedynym źródłem utrzymania?
Sytuacja wygląda jednak inaczej, gdy opisywane źródło utrzymania (umowa zlecenia, o dzieło) jest jedynym. Wówczas, kiedy zatrudnienie ma charakter stały (wynagrodzenie wypłacane jest z jednakową częstotliwością) komornik może zastosować zasady, które obowiązują w przypadku umowy o pracę. Tym samym gromadzone na koncie środki są w pełni bezpieczne. Aby móc z tego skorzystać trzeba sporządzić pismo do komornika, w którym należy uzasadnić, że otrzymywane pieniądze pozwalają jedynie na uzyskanie minimum egzystencjalnego. Wówczas istnieje szansa, iż nie zostanie zajęta cała, otrzymywana co miesiąc, pensja.
Należy również podkreślić, że:
- zasada zwolnienia od egzekucji komorniczej nie obejmuje minimalnego wynagrodzenia, gdy długi wynikają z niepłacenia alimentów;
- zwolnieniu nie podlegają również dodatki do wynagrodzenia, takie jak np. trzynastka czy świadczenie urlopowe.
Niezależnie od tego na jakiej zasadzie wypłacane jest nam wynagrodzenie komornik ma prawo do ściągania należności, chociaż w przypadku umowy o pracę zasady te chronią osobę zadłużoną w większym stopniu. Jeżeli mamy długi, to warto w pierwszej kolejności podjąć spłatą polubowną, ponieważ wówczas koszty dodatkowe są mniejsze niż w przypadku egzekucji komorniczej.