Co Polacy myślą o spłacaniu długów?

Ponad 90% Polaków uważa, że oddawanie długów jest moralnym obowiązkiem. Jednak, mimo prezentowania pozytywnej i etycznej postawy wobec konieczności regulowania swoich zobowiązań, akceptujemy zachowania, które przeczą tej deklaracji. Jakie...? Na to pytanie odpowiada najnowszy raport "Moralność finansowa Polaków" przygotowany przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce.

Raport Moralność Finansowa Polaków 2022

Mimo dekalaracji akceptujemy pewne zachowania, które są wątpliwe etycznie np.:

  • niezwracanie uwagi kasjerowi, który pomylił się na własną niekorzyść (36,2% badanych);
  • pracę na czarno podejmowana w celu uniknięcia ściągania długów z pensji (61,4% badanych);
  • ponad 49% Polaków znajduje usprawiedliwienie w zaciąganiu kredytu bez dokładnego zapoznania się z warunkami jego spłaty;
  •  ponad 53% Polaków akceptuje przepisywanie majątku na rodzinę, by uciec przed wierzycielem. 

Dlaczego się tak dzieje? Badania przeprowadzone przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce wskazują, że skłonność respondentów do przymykania oka na nadużycia maleje wraz ze wzrostem zadowolenia z usług tej instytucji. 

Zauważamy, jak istotną rolę odgrywają instytucje finansowe wśród Polaków, dlatego istotne jest dla nas, aby jakość obsługi naszych klientów była jak najwyższa. 

► Raport pobrać i przeczytać możecie bezpłatnie na stronie ZPF: Moralność finansowa Polaków - ZPF >>

Firmy windykacyjne przywracają zdrową równowagę na rynku finansowym. Sprawdź, jak współpracujemy z partnerami biznesowymi i osobami zadłużonymi.